Ostatni dzwonek 2020/21

 

 

 

Ostatni dzwonek. Czas zmian, pożegnań, rozstań. Dla niektórych upragnione wakacje, dla innych koniec pewnego etapu życia. Ukończenie szkoły, odejście z Ośrodka to zawsze łzy, czułe uściski, obietnice odwiedzin …
Jak będzie pokaże los.
Lećcie w Świat nasze Orły.

Koniec roku_11

Wszystko dla "Niepodległej"

Dzień 11 listopada w naszej szkole był wyjątkowo udany. Wszyscy wychowankowie starali się wspólnie pokazać, że są Polakami – patriotami. Tak spędzony dzień na pewno przyczyni się do podtrzymania w młodych ludziach więzi z Ojczyzną, jej historią, kulturą, sztuką oraz tradycją.

Integrujemy się

W dniu 15 września 2020 roku w naszym Ośrodku odbyło się spotkanie integracyjne przy ognisku dla wszystkich uczniów i pracowników. Oprócz pieczenia kiełbasek, nasi podopieczni tańczyli, śpiewali, a wszystko to odbyło się w pięknej scenerii naszego odnowionego sadu. W ten sposób nowi uczniowie mogli poczuć się częścią naszej społeczności.

Powrót do normalności... działamy...

Po zeszłorocznym kilkumiesięcznym doświadczeniu nauczania zdalnego od 1 września tego roku szkoły w naszym Ośrodku rozpoczęły stacjonarne nauczanie. Ponadto normalnie funkcjonuje internat, w którym mieszkają nasi wychowankowie. Uczniowie mają możliwość uczestniczenie w swoich ulubionych kołach zainteresowań, zajęciach dodatkowych, czy też korzystać z pomocy specjalistów.

Inauguracja roku szkolnego 2020/2021

Nowy rok szkolny mogliśmy przywitać wreszcie w tradycyjny sposób, choć z zachowaniem wszystkich zaleceń sanitarnych oraz MEN w związku z zagrożeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa. Każda klasa na spotkaniu inauguracyjnym wraz ze swoim wychowawcą rozpoczęła kolejny etap edukacji. W murach naszej placówki niemal w każdej grupie przywitaliśmy nowych uczniów, którzy będą korzystać z odnowionych sal, pięknego tradycyjnego sadu oraz dodatkowych pomieszczeń internatu. Niech ten rok szkolny rozwija i dostarcza wiele radości oraz przynosi satysfakcję ze zdobywanej wiedzy.

2020/2021

Zakończenie roku szkolnego 2019/2020

Od marca 2020 zmagaliśmy się z bardzo trudną sytuacją, jaka zapanowała na niemal całym świecie. Niebezpieczeństwo zarażenia się wirusem COVID-19 zmusiło MEN do wprowadzenia zdalnego nauczania jako sposobu na zrealizowanie założeń podstawy programowej, przewidzianych na rok szkolny 2019/2020. Dzięki wysiłkowi Grona Pedagogicznego, rodziców naszych uczniów, a także pozostałych pracowników Ośrodka, którzy dbali o zapewnienie dostępu do cyfrowego, bądź tradycyjnego źródła wiedzy, rok szkolny zakończył się pomyślnie. Pożegnaliśmy go podzieleni na grupy klasowe, w których wychowawcy wręczyli świadectwa swoim uczniom oraz podziękowali za pracę, jaką włożyli w zdobywanie wiedzy w tym trudnym dla wszystkich czasie.

Rocznica Bitwy Miechowskiej

157 rocznicę Bitwy Miechowskiej uczniowie SOSW uczcili biorąc udział w prelekcji nawiązującej do historii tego wydarzenia. Dzieje bitwy, do której doszło 17 lutego 1863 roku przybliżył nam w interesujący sposób pan Marcin Florek, pracownik Muzeum Ziemi Miechowskiej.

Karnawał

23 styczeń 2020

Jak Karnawał to tylko u nas… Nasze dzieciaki uwielbiają tańce i różnorodne zabawy przy muzyce. I w tym roku pokazały, jak wiele radości im to sprawia. Oprócz wspaniałej atmosfery, każda klasa miała zapewniony swój poczęstunek oraz miejsce do zregenerowania sił, choć tych im nie brakuje…

Wigilia

To cudowny i wyjątkowy czas w naszej placówce, kiedy łączą się serca i dłonie pełne ciepła, ofiarności i dobroci.  Nasi uczniowie w wspaniały, pełen prawdziwości sposób ukazują magię tych Świąt oraz szczerość swoich uczuć.

V Przegląd Kolęd i Pastorałek "Leć kolędo w świat"

Już po raz V Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Zagorzycach oraz Stowarzyszenie Blask Nadziei zorganizowali przegląd „Leć kolędo w świat”. Tegoroczną edycję objęła patronatem Pierwsza Dama – Agata Kornhuser-Duda.

17 grudnia do sali kinowej Centrum Kultury i Sportu w Miechowie zjechali przedstawiciele zaprzyjaźnionych placówek biorący udział w przeglądzie: SOSW w Krakowie ul. Barska, SOSW w Myślenicach, Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Cudzynowicach, Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi i Specjalnymi w Waganowicach, Warsztaty Terapii Zajęciowej z Podlesic.

O wiekowej tradycji śpiewania kolęd mówił na inauguracji przeglądu Wojciech Pengiel, dyr. SOSW Zagorzyce. Ksiądz proboszcz Franciszek Siarek dopowiedział, iż zawarte w nich treści mają nas przybliżyć do szukania odpowiedzi na pytanie, po co i dlaczego Bóg stał się człowiekiem?

Pięknym, refleksyjnym i pełnym zaangażowania występom przysłuchiwali się m.in. samorządowcy Powiatu Miechowskiego: członek Zarządu – Wojciech Domagała, wiceprzewodniczący Rady – Jan Biesaga, Stanisław Krawiec, radni – Sylwia Suchecka, Adam Motyka, wizytator Kuratorium Oświaty – Mirosława Malmon, dyrektorzy szkół i różnych instytucji, a także wiceburmistrz Miechowa Andrzej Banaśkiewicz, wicewójt Książa Wielkiego Grzegorz Janus i przedstawiciele pozostałych włodarzy gmin powiatu, którzy ufundowali puchary dla uczestników przeglądu. Ze sceny odczytano także listy z życzeniami świątecznymi od Pani Prezydentowej oraz Wojewody Małopolskiego Piotra Ćwika. Konferansjerami przeglądu byli Zbigniew Łojewski i Krystian Jaźwiec, który w niezwykle przejmujący i urokliwy sposób angażował i zabawiał publiczność.

Pamiętamy o historii - spotkanie z panią Teresą Eckhardt de Eckenfeld

Podczas spotkania z naszymi wychowankami pani Teresa Eckhardt de Eckenfeld, z domu Stanik wspominała:

Urodziłam się 15 miesięcy przed wybuchem II wojny światowej. Po kądzieli byłam krakowianką z półwsi zwierzynieckich, ale wraz z matką nauczycielką i ojcem oficerem WP, w czasie wojny żołnierzem AK, mieszkałam przez całe dzieciństwo w Miechowie.

Mój krajobraz dzieciństwa to piękne, duże mieszkanie i widok z okna na niemieckiego wartownika z karabinem, widok na patrolujących ulice Miechowa Niemców w mundurach, z wilczurami. Pamiętam atmosferę panującą w domu, to była atmosfera tajemniczości. Mama prowadziła tajne nauczanie. Mieszkanie było miejscem kontaktów z podziemiem, bywały okresy, kiedy Niemcy dobijali się do drzwi mieszkania, gdyż ojciec był poszukiwany przez gestapo. Przy dziadku nie mówiło się nic, co mógłby powtórzyć, ale słyszałam różne historie i nasiąkałam atmosferą tajemniczości.
A obok był inny świat.

Święto Niepodległości - 11 listopada 2019

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości były wyjątkowe, ponieważ w inscenizacji przygotowanej przez uczniów brali również udział przedstawiciele Rady Rodziców oraz nauczyciele. Występ dostarczył wszystkim widzom wielu wzruszeń i przypomniał uczniom trudną drogę Polski do odzyskania wolności.

Dzień Edukacji Narodowej - 14 października 2019

246 lat temu 14 października 1773 roku utworzono Komisję Edukacji Narodowej – pierwsze w Polsce i zarazem w Europie Ministerstwo Edukacji. Dziś w rocznicę tego wydarzenia obchodzone jest również święto nauczycieli. W tym roku na naszych uroczystościach obecny był pan wicestarosta miechowski Paweł Osikowski.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020

Uroczyste otwarcie roku szkolnego 2019/2020 z Panem wicestarostą Pawłem Osikowskim, który podziękował za współpracę w realizacji wszystkich projektów inwestycyjnych (m.in. modernizacja boiska, gruntowny remont i wyposażenie kuchni, magazynów, jadalni), które zostały przeprowadzone w czasie wakacji oraz życzył wszystkim owocnej pracy w rozpoczętym roku.

2019/2020