SOSW w Zagorzycach z DoboR22owym TowarzyStwem
7.XII.2023


Dziś dzieciaki i młodzież Ośrodka w Zagorzycach odwiedziła grupa kibiców reprezentująca kluby: TS Wisła Kraków i MKS Polonia Przemyśl, którzy prowadzą akcję charytatywną pod nazwą: „MIKOŁAJKI 2023 z DoboR22owe TowarzyStwem„. Niezwykle miłym akcentem była obecność meczowej Smoczej – maskotki, która towarzyszy wychodzącym na boisko piłkarzom z drużyn rywalizujący na obiektach piłkarskich Wisły w Krakowie przy ul. W. Reymonta 22.
My jesteśmy wdzięczni pomysłodawcom akcji, iż wśród wielu placówek, które wspierają odwiedzili SOSW Zagorzyce. Nasi podopieczni mieli wiele radości z tej wizyty, która wydaje się mieć już coroczny i cykliczny charakter. Wszystkim realizującym Akcję serdecznie dziękuję.
A jest jeszcze spora szansa na kolejne miłe spotkanie, jednak do niego podstawowym warunkiem jest zwycięstwo w Pucharze Polski TS Wisła w Krakowie.

Zaproszenie
4.XII.2023

Jak co roku w okolicach Święta Bożego Narodzenia spotykamy się w gościnnej siedzibie kina „Gry” w Miechowie. Udział w uroczystościach potwierdziły: SOSW w Myślenicach, SOSW w Skawinie, SOSW nr 1 z Krakowa, SOSW nr 2 z Krakowa, SOSW nr 4 z Krakowa,  Zespół Szkół Integracyjnych z Waganowic, WTZ Rzędowice, WTZ Lgota Wolbromska, WTZ Podlesice i oczywiście organizatorzy SOSW Zagorzyce.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Łukasz Smółka – Wicemarszałek Województwa Małopolskiego. Patronat medialny zapewnia regionalny portal: miechowski.pl.

Organizację przeglądu przygotowuje i przeprowadzi SOSW w Zagorzycach przy wsparciu CKIS w Miechowie, a także członków Stowarzyszenia Blask Nadziei.

Przegląd organizowany jest przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego oraz Gminy Miechów – dziękujemy!!!

Teatr w nas, kolejny moduł warsztatów aktywności.
22.XI.2023

 

Stowarzyszenie „Blask Nadziei” w Zagorzycach zrealizowało kolejne zadanie z cyklu Warsztatów dla osób niepełnosprawnych finansowanych przez Powiat miechowski. Tym razem dwa spektakle w których brali udział wszyscy uczniowie placówki. Repertuar dobrany do wieku i zainteresowań uczniów wywołał salwy uśmiechu- Zaczarowany świata bajek, jak i łzy wzruszenia -Kamienie na szaniec. 

Dzięki Kielecki Teatr Lektur dzieci przeżyły niezapomniane chwile.

Sięgnąć gwiazd.
21.XI.2023

Dziś za sprawą pani Justyny Skalskiej reprezentującej mobilne planetarium „Orbitek”, dzieci i młodzież szkół skupionych w  Ośrodku uczestniczyła w niezwykłej ciekawej lekcji traktującej o takich poważnych dziedzinach jak: podstawy astronomii, układ słoneczny, ruch planet, galaktyki
oraz wiele innych ciekawych zagadnień, zaprezentowanych w sposób przystępny i angażujący przekazują wiedzę uczniom. Zajęcia odbywały się w podziale stopnia trudności dostosowane do poszczególnych etapów nauczania. I tak najmłodsi łączyli naukę z zabawą wyzwalając pozytywne emocji oparte o edukacyjne zabawy, np klaszcząc sprawiamy, by rakieta wystartowała, uczymy się piosenki o planetach, wspólnie odliczamy itp. Zwiedzając Układ Słoneczny poznamy nasze planety z bliska. Dowiedzieliśmy się ile ich jest, jakie są ich cechy charakterystyczne, np., że Księżyc krąży dookoła naszej Ziemi, a wszystkie Planety dookoła Słońca. Poznaliśmy  gwiezdne układy znaków zodiaku i Gwiazdozbiory nieba północnego. Edukując świetnie się bawilismy.

Były to bardzo atrakcyjne i profesjonalnie poprowadzone zajęcia,

Narodowe Święto Niepodległości - 2023
15.XI.2023

W dniu dzisiejszym uczniowie szkól skupionych w SOSW Zagorzyce uroczystą akademią uświetnili 105 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej okazji odwiedzili nas mili goście z Adamem Hareńczykiem i Maciejem Rapciakiem.
W programie akademii nie mogło zabraknąć przedstawienia odniesienia historycznego,l poświęconego Polsce okresu zaborów i wydarzeń powiązanych z odzyskaniem niepodległości – to wszystko wzbogacone o pięknie opracowane i wykonane pieśni i wiersze. Całość była kunsztowna, mądra i wzruszająca. Brawo!!!

 

Tajniki Carvingu - warsztaty aktywności.
14.XI.2023.

 
 
Stowarzyszenie „Blask Nadziei” przeprowadziło kolejne zajęcia w ramach Warsztatów dla osob niepelnosprawnych, finansowane przez Powiat miechowski.
Tym razem dzięki uprzejmości Pani Marta Czapla zgłębiliśmy tajniki Carvingu, czyli sztuki rzeźbienia w owocach i warzywach.
 
Oprócz zajęć praktycznych, Pani Marta, przypomniała zasady zdrowej diety, oraz zasady estetycznej i bezpiecznej pracy podczas zajęć kulinarnych.
 
To były bardzo smaczne zajęcia.

Spotkanie z teatrem.
6.XI.2023

Reprezentacja SOSW na X Zawodach Pływackich w Skawinie.
24.X.2023

 

Dziś reprezentacja SOSW Zagorzyce wzięła udział w X Zawodach Pływackich o puchar Starosty Krakowskiego w Skawinie. W zawodach rywalizowały reprezentacje placówek z: Oświęcimia, Nowego Targu, Tarnowa, Skawiny, Krakowa i SOSW Zagorzyce

Organizatorem wydarzenia, jest zaprzyjaźniony z nami Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Poczty Polskiej w Skawinie. Za miłe przyjęcie i wspaniałą organizację składamy podziękowania na ręce pani dyrektor Agnieszki Zybek. Do zobaczenia.

Państwowa Straż Pożarna na testach w SOSW.
23.X.2023

 
Od wielu lat współpraca Ośrodka ze strażakami układa się harmonijnie. Z wielką radością gościliśmy druhów z miechowskiej komendy PSP. SOSW Zagorzyce udostępniło pomieszczenia, w których Komenda Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Miechowie przeprowadziła testy sprawności fizycznej, związane z procedurą naboru kandydatów do służby w PSP.
Mamy nadzieję, że kandydatom udało się sprostać zadaniu i dzięki temu rozpocznie się ich piękna i zaszczytna służba zawarta w sentencji: „..na chwałę Bogu, bliźniemu na ratunek.”

To tylko ćwiczenia!
19.X.2023

 
 
To tylko ćwiczenia.
Dziś w naszym Ośrodku, pod okiem druhów z Państwowej Straży Pożarnej w Miechowie, przeprowadziliśmy ćwiczenia p-poż związane z ewakuacją z budynków SOSW Zagorzyce.
Mimo, że były to tylko ćwiczenia to pozwoliły nam poznać procedury ewakuacji i jej organizacji.

Dodaj tu swój tekst nagłówka

 
 

     Tegoroczny Dzień Papieski, któremu towarzyszy hasło: „Jan Paweł II. Cywilizacja życia”, ma jak zawsze wymiar intelektualny, duchowy, artystyczny i charytatywny. Tego dnia łączymy się w modlitwie z obecnym papieżem oraz wspominamy nauczanie św. Jana Pawła II. 

      Dodatkowo w przeddzień Dnia Papieskiego, dotarła do nas wyjątkowa przesyłka, a była nią specjalistyczna maszyna, która służyć będzie utrzymaniu czystości, konserwowaniu podłóg i wykładzin sportowych w budynku sali
gimnastycznej. Zakup urządzenia sfinansowany został ze środków
Parafialnego Zespołu Caritas i Parafii Grobu Bożego w Miechowie. Jeszcze
raz bardzo serdecznie dziękujemy za tak piękny prezent.

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024
5.IX.2023

 
 
Uczniowie szkół skupionych w  Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczego im. Jaksy herbu Gryf w Zagorzycach rozpoczęli nowy rok szkolny 2023/24 inaczej niż zwykle przy tej okazji. W okresie mijających wakacji ukonczona została budowa Sali Gimnastycznej wraz z bogatym zapleczem sal specjalistycznych. Od tego roku szkolnego będą mogli w nowoczesnych i godziwych warunkach realizować podstawę programową z wychowania fizycznego, a także rehabilitować się i rozwijać na różnych płaszczyznach. Wydarzeniem do którego już rozpoczęli się przygotować będzie uroczyste otwarcie nowego obiektu, jakie zaplanowane zostało na 25 września 2023 roku.
 
 Wśród naszych gości znaleźli się przedstawiciele organu prowadzącego: Starostowie Jacek Kobyłka, Paweł Osikowski, członek Zarządu Piotr Grządziel, Przewodniczący Rady Powiatu Krzysztof Świerczek oraz komendanci powiatowi – Policji – podinsp. Jacek Rosół i Straży Pożarnej – mł. bryg. Mariusz Idzik.

To nie koniec niespodzianek inrastrukturalno-inwestycyjnych dla uczniów z Zagorzyc. Starosta Jacek Kobyłka zapowiedział, iż niebawem, jeszcze przed uroczystym otwarciem sali gimnastycznej, Powiat Miechowski wykona nowy parking i nawierzchnię drogi prowadzącej do szkoły.

– Radośnie witamy pierwszy dzień nauki w szkole, w najlepiej wyposażonym tego typu ośrodku w kraju – stwierdził Krzysztof Świerczek. Wyraził radość, iż władze Powiatu Miechowskiego poprzez kolejne inwestycje spełniają oczekiwania i marzenia społeczności szkolnej w Zagorzycach.

Ostatni dzwonek 2020/21

 

 

 

Ostatni dzwonek. Czas zmian, pożegnań, rozstań. Dla niektórych upragnione wakacje, dla innych koniec pewnego etapu życia. Ukończenie szkoły, odejście z Ośrodka to zawsze łzy, czułe uściski, obietnice odwiedzin …
Jak będzie pokaże los.
Lećcie w Świat nasze Orły.

Koniec roku_11

Wszystko dla "Niepodległej"

Dzień 11 listopada w naszej szkole był wyjątkowo udany. Wszyscy wychowankowie starali się wspólnie pokazać, że są Polakami – patriotami. Tak spędzony dzień na pewno przyczyni się do podtrzymania w młodych ludziach więzi z Ojczyzną, jej historią, kulturą, sztuką oraz tradycją.

Integrujemy się

W dniu 15 września 2020 roku w naszym Ośrodku odbyło się spotkanie integracyjne przy ognisku dla wszystkich uczniów i pracowników. Oprócz pieczenia kiełbasek, nasi podopieczni tańczyli, śpiewali, a wszystko to odbyło się w pięknej scenerii naszego odnowionego sadu. W ten sposób nowi uczniowie mogli poczuć się częścią naszej społeczności.

Powrót do normalności... działamy...

Po zeszłorocznym kilkumiesięcznym doświadczeniu nauczania zdalnego od 1 września tego roku szkoły w naszym Ośrodku rozpoczęły stacjonarne nauczanie. Ponadto normalnie funkcjonuje internat, w którym mieszkają nasi wychowankowie. Uczniowie mają możliwość uczestniczenie w swoich ulubionych kołach zainteresowań, zajęciach dodatkowych, czy też korzystać z pomocy specjalistów.

Inauguracja roku szkolnego 2020/2021

Nowy rok szkolny mogliśmy przywitać wreszcie w tradycyjny sposób, choć z zachowaniem wszystkich zaleceń sanitarnych oraz MEN w związku z zagrożeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa. Każda klasa na spotkaniu inauguracyjnym wraz ze swoim wychowawcą rozpoczęła kolejny etap edukacji. W murach naszej placówki niemal w każdej grupie przywitaliśmy nowych uczniów, którzy będą korzystać z odnowionych sal, pięknego tradycyjnego sadu oraz dodatkowych pomieszczeń internatu. Niech ten rok szkolny rozwija i dostarcza wiele radości oraz przynosi satysfakcję ze zdobywanej wiedzy.

2020/2021

Zakończenie roku szkolnego 2019/2020

Od marca 2020 zmagaliśmy się z bardzo trudną sytuacją, jaka zapanowała na niemal całym świecie. Niebezpieczeństwo zarażenia się wirusem COVID-19 zmusiło MEN do wprowadzenia zdalnego nauczania jako sposobu na zrealizowanie założeń podstawy programowej, przewidzianych na rok szkolny 2019/2020. Dzięki wysiłkowi Grona Pedagogicznego, rodziców naszych uczniów, a także pozostałych pracowników Ośrodka, którzy dbali o zapewnienie dostępu do cyfrowego, bądź tradycyjnego źródła wiedzy, rok szkolny zakończył się pomyślnie. Pożegnaliśmy go podzieleni na grupy klasowe, w których wychowawcy wręczyli świadectwa swoim uczniom oraz podziękowali za pracę, jaką włożyli w zdobywanie wiedzy w tym trudnym dla wszystkich czasie.

Rocznica Bitwy Miechowskiej

157 rocznicę Bitwy Miechowskiej uczniowie SOSW uczcili biorąc udział w prelekcji nawiązującej do historii tego wydarzenia. Dzieje bitwy, do której doszło 17 lutego 1863 roku przybliżył nam w interesujący sposób pan Marcin Florek, pracownik Muzeum Ziemi Miechowskiej.

Karnawał

23 styczeń 2020

Jak Karnawał to tylko u nas… Nasze dzieciaki uwielbiają tańce i różnorodne zabawy przy muzyce. I w tym roku pokazały, jak wiele radości im to sprawia. Oprócz wspaniałej atmosfery, każda klasa miała zapewniony swój poczęstunek oraz miejsce do zregenerowania sił, choć tych im nie brakuje…

Wigilia

To cudowny i wyjątkowy czas w naszej placówce, kiedy łączą się serca i dłonie pełne ciepła, ofiarności i dobroci.  Nasi uczniowie w wspaniały, pełen prawdziwości sposób ukazują magię tych Świąt oraz szczerość swoich uczuć.

V Przegląd Kolęd i Pastorałek "Leć kolędo w świat"

Już po raz V Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Zagorzycach oraz Stowarzyszenie Blask Nadziei zorganizowali przegląd „Leć kolędo w świat”. Tegoroczną edycję objęła patronatem Pierwsza Dama – Agata Kornhuser-Duda.

17 grudnia do sali kinowej Centrum Kultury i Sportu w Miechowie zjechali przedstawiciele zaprzyjaźnionych placówek biorący udział w przeglądzie: SOSW w Krakowie ul. Barska, SOSW w Myślenicach, Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Cudzynowicach, Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi i Specjalnymi w Waganowicach, Warsztaty Terapii Zajęciowej z Podlesic.

O wiekowej tradycji śpiewania kolęd mówił na inauguracji przeglądu Wojciech Pengiel, dyr. SOSW Zagorzyce. Ksiądz proboszcz Franciszek Siarek dopowiedział, iż zawarte w nich treści mają nas przybliżyć do szukania odpowiedzi na pytanie, po co i dlaczego Bóg stał się człowiekiem?

Pięknym, refleksyjnym i pełnym zaangażowania występom przysłuchiwali się m.in. samorządowcy Powiatu Miechowskiego: członek Zarządu – Wojciech Domagała, wiceprzewodniczący Rady – Jan Biesaga, Stanisław Krawiec, radni – Sylwia Suchecka, Adam Motyka, wizytator Kuratorium Oświaty – Mirosława Malmon, dyrektorzy szkół i różnych instytucji, a także wiceburmistrz Miechowa Andrzej Banaśkiewicz, wicewójt Książa Wielkiego Grzegorz Janus i przedstawiciele pozostałych włodarzy gmin powiatu, którzy ufundowali puchary dla uczestników przeglądu. Ze sceny odczytano także listy z życzeniami świątecznymi od Pani Prezydentowej oraz Wojewody Małopolskiego Piotra Ćwika. Konferansjerami przeglądu byli Zbigniew Łojewski i Krystian Jaźwiec, który w niezwykle przejmujący i urokliwy sposób angażował i zabawiał publiczność.

Pamiętamy o historii - spotkanie z panią Teresą Eckhardt de Eckenfeld

Podczas spotkania z naszymi wychowankami pani Teresa Eckhardt de Eckenfeld, z domu Stanik wspominała:

Urodziłam się 15 miesięcy przed wybuchem II wojny światowej. Po kądzieli byłam krakowianką z półwsi zwierzynieckich, ale wraz z matką nauczycielką i ojcem oficerem WP, w czasie wojny żołnierzem AK, mieszkałam przez całe dzieciństwo w Miechowie.

Mój krajobraz dzieciństwa to piękne, duże mieszkanie i widok z okna na niemieckiego wartownika z karabinem, widok na patrolujących ulice Miechowa Niemców w mundurach, z wilczurami. Pamiętam atmosferę panującą w domu, to była atmosfera tajemniczości. Mama prowadziła tajne nauczanie. Mieszkanie było miejscem kontaktów z podziemiem, bywały okresy, kiedy Niemcy dobijali się do drzwi mieszkania, gdyż ojciec był poszukiwany przez gestapo. Przy dziadku nie mówiło się nic, co mógłby powtórzyć, ale słyszałam różne historie i nasiąkałam atmosferą tajemniczości.
A obok był inny świat.

Święto Niepodległości - 11 listopada 2019

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości były wyjątkowe, ponieważ w inscenizacji przygotowanej przez uczniów brali również udział przedstawiciele Rady Rodziców oraz nauczyciele. Występ dostarczył wszystkim widzom wielu wzruszeń i przypomniał uczniom trudną drogę Polski do odzyskania wolności.

Dzień Edukacji Narodowej - 14 października 2019

246 lat temu 14 października 1773 roku utworzono Komisję Edukacji Narodowej – pierwsze w Polsce i zarazem w Europie Ministerstwo Edukacji. Dziś w rocznicę tego wydarzenia obchodzone jest również święto nauczycieli. W tym roku na naszych uroczystościach obecny był pan wicestarosta miechowski Paweł Osikowski.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020

Uroczyste otwarcie roku szkolnego 2019/2020 z Panem wicestarostą Pawłem Osikowskim, który podziękował za współpracę w realizacji wszystkich projektów inwestycyjnych (m.in. modernizacja boiska, gruntowny remont i wyposażenie kuchni, magazynów, jadalni), które zostały przeprowadzone w czasie wakacji oraz życzył wszystkim owocnej pracy w rozpoczętym roku.

2019/2020